Κυριακή 27 Μαρτίου 2011

GP Αυστραλίας: Νικητής ο Vettel !

Είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής και το επιβεβαιώνει. Ο Sebastian Vettel ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν του 2011 και με την παντοδύναμη Red Bull RB7 πήρε τη νίκη στο Grand Prix Αυστραλίας. Ο Γερμανός έστριψε πρώτος και από εκείνο το σημείο δεν ξανακοίταξε πίσω του, εκμεταλλευόμενος και την πολύ καλή στρατηγική των δύο pit stop της ομάδας του. Ο Lewis Hamilton ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, αποδεικνύοντας ότι η McLaren φέτος βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο παρά τα προβλήματα στις χειμερινές δοκιμές. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Vitaly Petrov, ο οποίος έκανε ιδανικό αγώνα και ύστερα από καλή εκκίνηση και αλάνθαστη οδήγηση πήρε το πρώτο βάθρο της καριέρας του και επιβεβαίωσε τη φόρμα της Renault.

Οι Ferrari δεν κατάφεραν να βρεθούν στο βάθρο, με τον Fernando Alonso να κάνει κακή εκκίνηση και να τερματίζει τελικά στην 4η θέση, μπροστά από τον Mark Webber. Ο Jenson Button έκανε λάθη στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και ύστερα από μια ποινή διέλευσης τερμάτισε έκτος. Η έκπληξη ήρθε από τη Sauber και ιδιαίτερα από τον Sergio Perez, ο οποίος στον πρώτο του αγώνα στη Formula 1 τερμάτισε 7ος, με τον Kobayashi να ακολουθεί στην 8η θέση. Εκτός κλίματος ο Felipe Massa ήταν μόλις 9ος ενώ τη βαθμολογούμενη 10άδα έκλεισε ο Sebastien Buemi. Καταστροφικός αγώνας για τη Mercedes με τους Schumacher και Rosberg να εγκαταλείπουν.